1Pécsi Tudományegyetem KK OEC Gyermekgyógyászati Klinika Fül-Orr-Gégészeti Részleg, Pécs
Idült középfülgennyedés a gyermekkorban
Az idült középfülgennyedés a középfül üregrendszerének gyulladásos megbetegedése. Főbb ismérvei a következők: otorrhea, hypacusis és dobhártya-perforáció. Két típusa ismert:
a mesotympanalis és a cholesteatomás forma. Az idült középfülgennyedés maradványállapottal gyógyulhat. A fájdalom nem tünete a kórképnek. A fájdalom megjelenése mindig valamilyen szövődmény kialakulását jelzi idült középfülgennyedés esetén.
Az idült középfülgennyedés kezelése műtéti. A tympanoplastica az idült gennyes középfülgyulladás és maradványállapotainak modern sebészeti terápiája, amelynek célja zárt, légtartó dobüreg kialakítása és a hallás megőrzése vagy javítása.
Az idült középfülgennyedés (otitis media suppurativa chronica, chronic suppurative otitis media, CSOM) a középfül üregrendszerének gyulladásos megbetegedése. A submucosát gyulladásos sejtek infiltrálják, mukozális metaplázia, nyáktermelő kehelysejtek felszaporodása figyelhető meg. Idült gyulladásról van szó; egyszerre van jelen a szöveti destrukció és a szervezet reparációra tett kísérlete. Ennek szövettani jelei a mononukleáris sejtek felszaporodása, a fibrózis a submucosa területén, osteitis, osteoneogenesis és érdús, vérzékeny, váladékot termelő granulációs szövet megjelenése (1). Epidemiológiai vizsgálatok inuit és benszülött ausztrál gyermekpopulációban a kórkép kiemelkedően magas előfordulási arányát igazolták (2).
Főbb ismérvei a következők
Otorrhea, hypacusis és dobhártya-perforáció. Két típusa ismert: a mesotympanalis (otitis media suppurativa chronica mesotympanalis) és a cholesteatomás (otitis media suppurativa chronica cholesteatomatosa). A két forma akár egyidejűleg is jelen lehet.
A dobhártya-perforáció, mint ismérv, rögtön magyarázatra szorul. Mesotympanalis formájánál karakterisztikus a centrális perforáció: egy lyuk a dobhátyán, ami sehol sem éri el a dobhártya kerületén a pars tensának megfelelően végigfutó dobgyűrűt. Mindig marad a nyílás és a dobgyűrű között egy kis, épen maradt dobhártya terület. A nyílás mérete apró, tűszúrásnyitól a négy kvadráns mindegyikére kiterjedő, szubtotális perforációig terjedhet. A cholesteatomás típusnál széli (marginalis) perforációt látunk, azonban valójában nincs is ilyenkor nyílás a dobhártyán, nem szakad meg annak folytonossága. A perforációnak tűnő elváltozás tulajdonképp egy többrétegű elszarusodó laphámmal bélelt hámzsák szájadéka. A behúzódás leggyakrabban az epitympanalisan vagy a hátsó-felső dobhártya-negyedben alakul ki. Előbbi oka, hogy a pars flaccida membranae tympani (Shrapnell-hártya) a dobhártya többi részétől eltérően nem három-, hanem csak kétrétegű, hiányzik a középső rostos réteg itt. Ez pedig azzal jár, hogy a tartós nyomáskülönbség esetén ez a terület könnyebben benyomódik mediális irányba. A Shrapnell-szájadékot időnként pörk takarhatja (ún. ominózus pörk). A hátsó-felső negyed a pars tensa legvulnerabilisabb területe a dobhártya két oldalán tartósan fennálló nyomáskülönbség esetén. Ez ugyanis a legnagyobb területű negyed, itt hat a legnagyobb felszínen a nyomáskülönbségből adódó nyomóerő. Hisztopatológiai vizsgálatok 3 éves korig mesenchyma jelenlétét mutatták ki a hátsó negyedekben. A mesenchyma a dobhártya többi részéről 2 hónapos korra el szokott tűnni. A hátsó quadránsokban fellelhető elasztin gyengébb minőségű, és mikor a mesenchyma végül felszívódik, egy mechanikai behatásoknak kevésbé ellenálló dobhártyafelet hagy maga után (3). A perforáció idültnek tekinthető, ha több mint három hónapja fennáll (4). A diagnózis felállításához nélkülözhetlen a mikroszkópos fülvizsgálat. A gyermek nagyfokú nyugtalansága miatt a fülvizsgálat néha csak altatásban kivitelezhető.
A hypacusis mértéke roppant változó. Egy kis lyuk a dobhártyán, vagy a hallócsontokat nem érintő cholesteatoma még nem feltétlen okoz halláspanaszt a betegnek. Egy nagyobb perforáció már lényegesen csökkenti a dobhártya rezgőképességét. Ugrásszerű hallásromlás a hallócsont-láncolat valamely tagjának sérülésekor, a hallócsont-lánc megszakadásakor szokott bekövetkezni. Az üllő hosszú szára a legvulnerábilisabb szakasz, ezt követi a kengyel két szára. A hallócsont-lánc ilyetén jellegű sérülése leggyakrabban cholesteatomás folyamatoknál fordul elő, ahol a hallócsont nem képes elviselni a hámgyöngy-daganat által kifejtett kisfokú, de tartós nyomást. A hypacusis általában vezetéses jellegű (a küszöb-audiogrammon a légvezetéses és a csontvezetéses görbe eltávolodik egymástól, köztük ún. csont-légrés látható), de gyakran kevert típusú.
Az otorrhea jellemzően intermittálóan jelentkező, hónapok óta fennálló és változó intenzitású. A váladékból Staphylococcus aureus és/vagy Pseudomonas aeruginosa szokott leggyakrabban kitenyészni. Mesotympanalis folyamatnál a váladék nyákos vagy mucopurulens. Cholesteatománál a hámzsákból a termelődött keratin nem tud kiürülni, egyre termelődik, a zsák egyre nő és környezetét nyomva pusztítja azt. Éles csontperemek alakulnak ki, ahol a hámzsák folytonossága megszűnik, granulációt és őrszem (sentinel) polipus képződését elősegítve. A váladék bűzösségét ilyenkor a sarjak és a polipok által termelt váladék keratinnal történő keveredése adja.
Az idült középfülgennyedés maradványállapottal gyógyulhat. Ilyen maradványállapotok az idült adhezív középfülgyulladás, a tympanosclerosis és a dobhártya-atrófia. A fájdalom nem tünete a kórképnek. A fájdalom megjelenése mindig valamilyen szövődmény kialakulását jelzi idült középfülgennyedés esetén.
Fejlődési rendellenesség a primer vagy kongenitális cholesteatoma. A neuroaxis elszarusodó laphám elemei fejlődési zavar következményeként a középfülbe kerülhetnek, és ott lassan növekednek, keratint termelnek. A kongenitális cholesteatomák 3%-a bilaterális. Ép dobhártya mögül átsejlő fehéres tömeg a típusos megjelenési forma. Az anamnézisben nem szerepel fülfolyás, nem ismert dobhártya-perforáció, sem fülműtét (5). Gyermekkorban gyakrabban kerül észlelésre, mint felnőtteknél. Leggyakrabban 5 (5,6+/–2,8) éves kor környékén, míg a szerzett gyermekkori cholesteatomát inkább később, átlagosan 10 (9,7+/–3,3) évesen diagnosztizálják (6).
A szájpadhasadékkal született gyermekeknél nagyon gyakori a fülkürt-diszfunkció. Nem meglepetés, hogy ebben a beteganyagban jóval magasabb az idült középfülgennyedés előfordulási aránya is. Ezeknél a gyerekeknél különösen fontos a rendszeres fülészeti ellenőrzés és szükség esetén a ventilációs tubus ismételt, preventív célú beültetése a dobhártyába. Koponyaalapi törések után a gyógyulás nem csontos, hanem csak kötőszövetes. A középfülön áthatoló bázisfractura után akár évekkel később is kialakult középfülgennyedés a fertőzés endocranium felé terjedésének veszélyét hordozza és műtéti beavatkozást sürget.
Az idült gennyes középfülgyulladás szövődményeit az 1. táblázat részletezi (1. táblázat).
Kezelése műtéti. A tympanoplastica az idült gennyes középfülgyulladás és maradványállapotainak modern sebészeti terápiája, amelynek célja zárt, légtartó dobüreg kialakítása (sanatio) és a hallócsont-lánc rekonstrukciója (hallás megőrzése vagy javítása) (7). Gyermekeknél a műtéti időpont halasztása indokolt lehet, különösen a nem cholesteatomás esetekben, tekintettel az utókezelés gyermekkori nehézségeire. Gyermekkori tympanoplasticákról beszámoló tanulmányok metaanalízise azt mutatta, hogy a dobhártya-perforáció zárásának sikere legszorosabban a gyermekek életkorától függött, nevesül nagyobb gyerekeknél kevesebb volt a reperforáció (8). Az érintett fül addig helyi kezeléssel szárazon tartható, fürdéskor-úszáskor a külső hallójárat alakjának-méretének megfelelő, egyedi mintavételt követően legyártott füldugóval védhető, szoros obszervációt igényel.
A zárt, légtartó dobüreg kialakítása azt jelenti, hogy a dobhártyahiányt (valódi perforáció vagy a hámzsák eltávolítása során a hámzsákszájadéknál kialakult perforáció) valamilyen módon zárjuk. A záráshoz leggyakrabban a temporális izom bőnyéjét, esetleg porcot, porchártyát vagy periosteumot használunk. Underlaid technikánál a fasciát a dobhártyamaradvány mediális felszíne alá tesszük, míg overlaid technikánál a fascia a hámtalanított dobhártyamaradvány rostos rétegétől laterálisan kerül felhelyezésre. Manapság szinte kizárólag underlaid módon pótoljuk a dobhártyát.
Ha – a gyerekkorban oly gyakran észlelt – rossz fülkürtfunkció mellett zárunk egy apró, tulajdonképpen ventilációs tubusként működő dobhártya-perforációt, akkor – akár az eredeti hallásnál rosszabb hallással járó – idült savós fülkürthurutot idézünk elő. Mindent meg kell tenni a fülkürt működésének helyreállítása érdekében még a fülműtét előtt (adenotomia, idült rhinosinusitis kezelése, orrstátus rendezés). Ha mindezen helyreállítási kísérletek eredménytelenek maradnak, akkor a tympanoplasticával egyidejűleg szellőztető tubus beültetése javasolt a dobhártya/novomembrán állományába.
A három hallócsont alkotta hallócsont-láncolat defektusainak pótlására felhasználhatunk autogén anyagot (hallócsontból vagy a koponya corticalis rétegéből megfelelő méretűre és alakúra formázott ún. csontcolumellából) vagy allogén anyagot (fém, műanyag, biokerámia, üvegionomer cement). Ha csak az üllő szorul pótlásra, akkor partial ossicular replacement prosthesist (PORP), ha az üllő és a kengyel is hiányzik, akkor total ossicular replacement prosthesist kell alkalmaznunk.
A cholesteatomák aránya az idült középfülgennyedések között gyermekkorban magasabb, mint felnőttkorban. Ebben jelentős szerepe van a nagyon gyakori gyermekkori fülkürt-diszfunkciónak. A gyemekkori cholesteatomák agresszívebb növekedésűek, recidíva hajlamuk magasabb, a gyermekek utókezelése pedig jóval nehezebb. Gyakoribb a nagy kiterjedésű cholesteatoma gyermekkorban (fülkürt, retrolabyrinth terület, anterior mesotympanum, mastoid csúcs), ennek egyik feltételezett oka a temporális csont kifejezettebb pneumatizációja; technikailag nehezebb az eltávolításuk és magasabb a reziduális cholesteatomák aránya a felnőttkorhoz képest. Gyermekkorban szerencsére ritkább a laterális ívjáratot és a nervus facialist fedő csontnak, valamint a hallócsontoknak cholestetoma okozta eróziója. A gyermekkori cholesteatomákat általában tervezetten két szakaszban operáljuk. Az első műtéti szakban megtörténik a cholesteatoma eltávolítása és a dobhártya pótlása. Jellemzően egy év múlva a második ülésben ellenőrizzük a középfül cholesteatoma-mentességét, mivel egy év alatt már látható méretűre nő és eltávolíthatóvá válik így az esetleges reziduális cholesteatoma. Ugyanekkor történik a hallócsont-lánc rekonstrukciója is. Egy másik lehetőség az egyszakaszos műtéti megoldás és utána 1 évvel mágneses rezonanciavizsgálattal kizárni a reziduális cholesteatoma jelenlétét.
2. Gilchrist CA, Hills LJ. A semi-Markov model for ear infection. Austr J Stat 1999; 33: 5–16.
3. Ruah CB, Schachern PA, Papparella MM, et al. Mechanisms of retraction pocket formation in the pediatric tympanic membrane. Arch Otaolaryngol Head Neck Surg 1992; 118: 1298–1305.
4. Bluestone CD, Gates GA, Klein JO, et al. Definitions, terminology and classification of otitis media. Ann Otol Rhinol Laryngol 2002; 111: 8–18.
5. Derlacki EL, Clemis JD. Congenital cholesteatoma of the middle ear and mastoid. Ann Otol Rhinol Laryngol 1965; 74: 706–727.
6. Nelson M, Roger G, Koltai PJ. Congenital cholesteatoma. Arch Otolaryngol Head Neck Surg 2002; 128: 810–814.
7. Pytel J. A középfül megbetegedései. (in: Répássy G, ed. Fül-Orr-Gégészet Fej-Nyaksebészet) Medicina; Budapest: 2011. 93–116.
8. Vrabec JT, Deskin RW, Grady JJ. Meta-analysis of pediatric tympanoplasty. Arch Otolaryngol Head Neck Surg 1999; 125: 530–534.
Cikk értékelése | Eddig 3 felhasználó értékelte a cikket. |
Hozzászólások