23. évfolyam 3. szám
Rovatok: Beszámolók

Tényeken alapuló beszélgetésekre és empátiára van szükség

Az Európai Gyermekgyógyász Társaság (EPA) előző elnöke, a nápolyi Armido Rubino professzor készséggel állt kameránk elé Bécsben, hogy az 5th Europediatrics kongresszus tudományos bizottságának elnökeként beszéljen a rendezvény fő célkitűzéseiről. Számos előadás foglalkozott a gyermekek és serdülők családorvosi szintű mindennapi ellátásának problémakörével, a kommunikáció terén bekövetkezett robbanásszerű változások gyerekeket érintő hatásával és a migráció következtében jelentkező nehézségekkel.

 

 

A kongresszus kiemelt feladatának tekintette, hogy hidat építsen egyrészt a szervezetet alkotó tagtársaságok, másrészt a különböző szakterületek orvosai között. A gyerekorvosok ellátási körébe tartoznak a csecsemőktől kezdve a serdülőkoron át egészen 18 éves korig bezárólag a betegek. Az eredményre vezető, hatékony ellátás érdekében szükségszerű, hogy a gyermekorvosok más specialistákkal szorosan együttműködve dolgozzanak. A serdülőkori problémák esetén gyakran van szükség pszichiáterek, pszichológusok, szociológusok segítségére. Számtalan megoldandó problémát vet fel például a kommunikációs technika forradalmi változása. Kétségtelen, hogy a számítógépek, mobiltelefonok világa, az internet tág lehetőségeket jelent, de egyben veszélyt is rejthet a gyermekkori agy és a psziché fejlődésére nézve. A kongresszuson arra is keresték a választ, hogy miként lehet a lehetőségeket optimalizálni a rizikótényezők minimalizálásával párhuzamosan. További gondok forrása az a hatalmas méreteket öltő migráció, aminek napjainkban tanúi vagyunk. Az eltérő kultúrákból és különböző értékrendet képviselő társadalmakból érkező gyerekek európai ellátása sokszor nem könnyű feladat. 
Rubino professzor felhívta a figyelmet arra, hogy a tényeken alapuló, tudományos eredményeket előtérbe helyező szemlélet mellett hajlamosak vagyunk megfeledkezni arról, hogy a gyógyítás elengedhetetlen része az, hogy beszélgessünk. Gyermekorvosok – szakorvosok – beteg gyerekek – serdülők – szülők között párbeszédre van szükség, aminek során a kulcsszó az empátia. A helyes diagnózis felállításához szükség van arra is, hogy a tünetek mögé lássunk. A háttérben meghúzódó dolgok pedig csak beszélgetés során derülnek ki. Paradox helyzet alakult ki: az evidence based medicine kezelésekhez egyre több tudományos ismerettel rendelkezünk, ugyanakkor egyre nő a lakosság és az egészségügyi ellátó rendszer, a gyerekorvosok és a szülők közötti konfliktusok száma. Rubino professzor meggyőződése, hogy ez a helyzet több beszélgetés segítségével jelentősen javítható.  

 

Cikk értékelése Eddig 3 felhasználó értékelte a cikket.

Hozzászólások