„Összefogással a méhnyakrák ellen” prevenciós program
2011-05-04Az „Összefogással a méhnyakrák ellen” prevenciós program célja, hogy minél több lány és nő tisztában legyen a méhnyakrák kockázataival és a megelőzés lehetőségeivel.
Magyarországon még ma is több mint 400 nőt veszítünk el méhnyakrákban évente, több mint 1200 nőnél diagnosztizálnak méhnyakrákot és több ezer műtétet végeznek rákmegelőző állapotban. Ezek a statisztikák európai viszonylatban is nagyon rossznak számítanak. A méhnyakrák a nők második leggyakoribb daganatos betegsége az emlőrák után, pedig már megelőzhető, ha élünk a védőoltás és a szűrés adta lehetőséggel.
A kezdeményezést széleskörű szakmai összefogás hívta életre, az alábbi szakmai szervezetek és alapítványok támogatásával:
Mi az, amit fontos tudni a méhnyakrákról?
- A méhnyakrák különlegessége, hogy nem örökletes, hanem egy gyakori vírus, a HPV okozza. A nők közel 80%-a megfertőződik HPV-vel legalább egyszer, ezen fertőzések felét rákkeltő törzsek okozzák.
- Nem minden rákkeltő HPV okozta fertőzésből alakul ki méhnyakrák, de nincs méhnyakrák HPV fertőzés nélkül. Védőoltással azt tudjuk megelőzni, hogy ezen rákkeltő vírusok fertőzést okozzanak.
- A HPV-fertőzés könnyen elkapható. Bár nemi úton terjed, az óvszer nem biztosít elégséges védelmet ellene.
- HPV-vel többször is megfertőződhetünk életünk során, tehát olyanoknak is érdemes élniük a védőoltással, akik HPV fertőzésen átestek. Szexuális életet élő nőknek az oltás előtt csupán negatív citológiai (nőgyógyászati rákszűrés) leletre van szüksége.
- A méhnyakrák kialakulása általában tünetmentes és akár 10-20 évig is eltarthat. Amikor a tünetek jelentkeznek, a betegség leggyakrabban már előrehaladott szakaszában jár.
- A daganatos megbetegedés korai felfedezése érdekében fontos a rendszeres méhnyakrákszűrés, a kóros esetek egy részét azonban így sem lehet felfedezni. A rákmegelőző állapot komoly lelki terhet ró a nőre. Ebben az esetben az érintett terület műtéti kimetszése jelentheti megoldást, ami akár szövődményt is okozhat a várandósság során.
- Az oltás védelmet biztosít a leggyakrabban előforduló rákkeltő HPV típusok ellen. A védőoltás és a rendszeres nőgyógyászati szűrés együttes alkalmazása a leghatékonyabb védekezés a méhnyakrák kialakulása ellen. (Az oltás nem biztosít védelmet a ritkább rákkeltő típusok ellen, ezért azt követően is szükség van a rendszeres rákszűrő vizsgálatra.)
Az Egészséges Ifjúságért Alapítványnak és a Valóságunk Alakítása Napról-napra Alapítványnak köszönhetően az „Összefogással a méhnyakrák ellen” prevenciós program keretein belül a 14-25 éves nők a szokásos térítési díjjal szemben közel 50%-os megtakarítással, az oltásonkénti közel 30.000 Ft-os ár helyett 15.900 Ft*-ért juthatnak a méhnyakrák elleni védőoltáshoz. A védőoltás alkalmazása során a védettség kialakulásához 3 oltás szükséges, melyet fél év alatt kell beadni.
*ajánlott fogyasztói ár az egyik méhnyakrák elleni oltóanyagra. (Magyarországon kétféle védőoltás elérhető.)
A védőoltás kedveményes áron 2011. július 15.-ig érhető el a programhoz csatlakozó patikákban.
Tegyünk együtt a méhnyakrák megelőzéséért! Csatlakozzon Ön is ahhoz a több mint 60.000 magyar lányhoz és nőhöz, aki már élt a védőoltás által nyújtott lehetőséggel. Ne feledje, a védőoltás és a rendszeres szűrés együtt a legbiztosabb megoldás a méhnyakrák ellen!
Cikk értékelése | Eddig 5 felhasználó értékelte a cikket. |
Hozzászólások