Beszámoló az MGYIGYIT 35. Kongresszusáról
2011 április 28-30 között közel 200 kolléga és fejlesztő pedagógus részvételével zajlott Székesfehérváron a Magyar Gyermekneurológiai, Idegsebészeti Gyermek és Ifjúságpszichiátriai Társaság 35. kongresszusa. A szervezők élükön Dr.Kárpáti Róbert pszichiáter főorvossal a kongresszus lebonyolításához ideális körülményeket és nagy elismerést kiváltó kulturális programot szerveztek. A szervezésben felelősségteljes, precíz munkát végzett a Congressline Kft.
A konferenciát látogatásával megtisztelte Dr.Schmitt Pálné Makray Katalin Asszony Köztársasági Elnökünk felesége, valamint Dr.Cser-Palkovics András Székesfehérvár Megyei Jogú Város Polgármestere. A rendezvény fő-közös témája a mentális retardáció volt. Ez a betegcsoport mindkét szakterület beteganyagában igen nagy súllyal szerepel. A gyermekek ellátása több szakma szoros együttműködését igényli, melyben a neurológián, pszichiátrián kívül részt vesz a genetikus, de bármelyik orvosi társszakma is érintett lehet. A betegek sorsának rendezése átnyúlik az oktatás szférájába is és a fejlesztéshez pszichopedagógusra pszichológusra, gyógypedagógusra családgondozóra egyaránt szükség lehet.
Az üdvözléseket követően Hollódy Katalin elnök emlékezett meg a januárban elhunyt Kálmánchey Rozália Professzor Asszonyról és méltatta a gyermek neurológiában végzett munkásságát. A megnyitó keretén belül került átadásra a társaság által alapított Szénásy emlékérem, melyet ebben az évben Neuwirth Magda gyermek neurológus és Weiss Mária gyermek pszichiáter kapott. Plenáris ülésen Fekete György Professzor a dysmorphias jelek jelentőségére hívta fel a figyelmet, Oláh Éva Professzor Asszony a mentális retardáció kivizsgálásában használható legkorszerűbb genetikai vizsgáló módszerekről beszélt. Szvatkó Anna a Nevelési Tanácsadók Egyesületének vezetője, az oktatás szempontjából tartott értékes tájékoztatót az eltérő fejlődésű gyermekek kivizsgálásának és nevelésének elveiről.
A neurológiai szekció első blokkjában Illés Zsolt Professzor Úr Pécsről a neuroimmun betegségek patomechanizmusának legújabb elméletéről és kutatási eredményeiről beszélt. Összefoglaló előadások hangzottak el az egyes neuroimmun kórképekről a Heim Pál Kórház és a Szt. László Kórház beteganyagára támaszkodva (ADEM, Sclerosis multiplex, Opsoclonus myoclonus szindróma). Ismertetésre került a PTE Gyermek Klinikán Magyarországon első alkalommal diagnosztizált 16 éves életkorú anti-NMDA receptor encephalitises beteg kórtörténete. A mentális retardációval is járó genetikai betegség csoportok diagnosztikájának mai helyzetéről (fragilis X, tubulin-függő celebrális dysgenézisek, cerebellum fejlődési rendellenességei, Rubinstein-Taybi szindróma) hangzottak el színvonalas előadások. Az idegsebészeti szekcióban a legkorszerűbb technikák-köztük a Gamma kés-gyermek betegeken történő alkalmazásáról, és a súlyos koponya sérülések ellátásának korszerű szemléletéről hallottunk érdekes, izgalmas referátumokat Bognár László és Csókay András Professzorok prezentálásában. Érdekes vita bontakozott ki a Bell-paresisek kezelésével kapcsolatban, elsősorban a steroid alkalmazását illetően. Elhatározás történt több központú prospektív vizsgálatok indítására és terápiás konszenzus kialakítására. A neurológiai program érdekes esetismertetésekkel zárult.
A gyermek pszichiátriai szekciókban felvetődött témák a fogyatékossággal élő gyermekek speciális problémáit, mint például a többi gyermek részéről elszenvedett zaklatás, vagy a szerek használatát, az értelmileg akadályozott tanulók terápiájának lehetőségeit, illetve pszichotikus zavarok elkülönítését a mentális retardációtól érintették. Kiemelt téma volt a pszichózis rizikó szindróma. A kerekasztal beszélgetéseken hasznos és izgalmas viták alakultak ki a gyermek pszichiátriai osztályok, szakrendelések és a nevelési tanácsadók szakmai együttműködéséről, a magatartászavaros gyermekek ellátásáról valamint a gyermek-és felnőttkori figyelemzavaros betegek speciális problémáiról. A gyermekkori depresszióról, viselkedészavarokról és különböző terápiás módszerekről hangzottak el további értékes előadások.
Cikk értékelése | Eddig 1 felhasználó értékelte a cikket. |
Hozzászólások