23. évfolyam 4. szám

XXXII. Magyar Gyermeknőgyógyász Kongresszus

2012-09-05

A Magyar Gyermeknőgyógyász Társaság 2012-ben Budapesten rendezte kongresszusát. A kongresszus fő témái elsősorban a tinédzserek problémáival foglalkoztak. A fiatalkorúak terhessége, fogamzásgátlása mellett, a genitális gyulladások és a szexuálisan terjedő betegségek fontosabb kérdései szerepeltek a programban, elhangzottak előadások a ritkábban előforduló STD betegségekről is, amelyekkel, mi gyermeknőgyógyászok szerencsére inkább a felvilágosító előadásainkon foglalkozunk. A serdülők és tinédzserek a testi és lelki fejődés legérzékenyebb korszakában vannak, ezért külön szekció foglalkozott a serdülőkor pszichés és magatartási sajátosságaival.

A megnyitót követően sor került a Dobszay emlékérem átadására, amelyet idén Apró György kollégánk kapott, aki szellemes és közvetlen előadásában megemlékezett a gyermeknőgyógyászatban eltöltött 30 évéről.

 

György István összefoglalta a PCOS-val kapcsolatos, adoleszcensekre vonatkozó, legfontosabb ismereteket, kihangsúlyozva a komplex kezelés fontosságát, melyen belül szerepe lehet a tinédzsereket leginkább nyugtalanító kozmetikai problémák miatt is, az antiandrogén hatású kombinált orális fogamzásgátlóknak.

 

A szexuális úton terjedő betegségekkel foglalkozó szekcióban Major Tamás előadást tartott a HPV elleni vakcináció jelenlegi helyzetéről. A vakcinának a méhnyakrák primer prevenciójában igazolt fontos szerepe mellett, beszélt a HPV okozta, nem nőgyógyászati daganatok kérdéséről és az oltóanyagokkal kapcsolatos felvilágosítás fontosságáról. Várkonyi Viktória a tinédzsereknél ritkán előforduló STD betegségekről tartott előadást, kihangsúlyozva, hogy mind a syphilis, mind a gonorrhoea előfordulása az utóbbi években növekedett és ez a fiatalkorúakra is vonatkozik, ezért gyanús esetekben gondoljunk ezekre a betegségekre is és gondoskodjunk további megfelelő ellátásukról. Szlávik János a HIV/AIDS betegségről beszélt, a HIV fertőzöttek száma is emelkedik hazánkban, de szerencsére a tinédzserkorúakat még kevésbé érinti. Az egyre korszerűbb és hatékony kombinált antiretroviralis kezelés hatására jelentősen javul a betegek életminősége és nő a túlélési idő.

 

A genitális gyulladások közül az alsó genitális traktus leggyakoribb fertőzéseiről Ujházy András tartott összefoglaló előadást, kiemelve a fiatal korosztályra vonatkozó speciális diagnosztikai vizsgálatokat. A tinédzserkorban egyre gyakrabban előforduló kismedencei gyulladásokról Melczer Zsolt beszélt, a pontos diagnosztika és helyes kezelés mellett, felhívta a figyelmet a részletes felvilágosítás fontosságára. Az igen gyakori, de főleg a bőrgyógyászati rendeléseken jelentkező leányok szeméremtáji vírus fertőzéseinek differenciál diagnosztikájáról hallottuk Noll Judit, számos fotóval szemléletessé tévő, előadását. Párducz László és munkatársai a gyermek- és serdülőkori vulvivaginitisekkel kapcsolatos, gyermeknőgyógyászati szakrendelésükön alkalmazott, diagnosztikus és terápiás elveiket ismertették, külön kiemelve az STD prevenciós programjukat. Bálint Írisz Boglárka beszámolt a labialis adhaesiók Cikatridinával történő sikeres utókezeléséről, saját pácienseiknél.

 

A serdülőkor pszichés és magatartási sajátosságai közöl először a serdülőkori promiszkutás hátterében lévő pszichátriai kórképekről hallottunk Hadházi Annamáriától, aki hangsúlyozta, hogy ezeknek a serdülőknek a gondozásához mennyire fontos a társszakmák együttműködése. Magyarországon és a világban az elmúlt 20-30 évben bekövetkezett változások jelentős hatással voltak és vannak a serdülők lelki fejlődésére. Ezeket a hatásokat és a következményeket foglalta össze Sarudi Katalin előadásában, kiemelve, hogy az adoleszcens kor elhúzódása mellett, a különböző devianciák és pszichiátriai zavarok száma is szaporodott. Pázsit Emese szorosan kapcsolódva az előző előadáshoz, elemezte a különböző gyermeknőgyógyászati kórképek és tünetek hátterében lévő esetleges serdülőkori pszichés problémákat és rámutatott a mentális nevelés, a lelki egyensúly megteremtésének fontosságára. Dóka Zsuzsanna és munkatársai beszámoltak a tinédzserek megváltozott szexuális szokásairól és ezek következményeiről, az általuk ellátott ifjúsági nőgyógyászati ambulancián tapasztaltak és a gimnazisták kérdőíves felmérése alapján.

 

A fiatalkorúak terhességével kapcsolatban, az elmúl 5 évben tapasztalt változásokról beszélt Szőczei Beáta. Kihangsúlyozta, hogy a fiatalkorúaknál végzett terhességmegszakítások száma sajnos nem változott, a szülések száma ugyan csökkent, de még így is jelentős a nem kívánt terhességekből születettek száma. Bakki Judit és munkatársai elemezték az intézetükben szült, fiatalkorú anyák és újszülötteik adatait. Megállapították, hogy az újszülöttkori morbiditási adatok rosszabbak voltak a fiatalkorúak gyermekeinél és gyakoribb volt az újszülöttek családból való kiemelése.
Menyhárt Csilla és munkatársai beszámoltak egy hasi fájdalommal járó, ritka, kombinált fejlődési rendellenesség diagnosztikájáról és ellátásáról, kiemelve a fejlődési rendellenességek szerepét a hasi fájdalom differenciál diagnosztikájában. Stefanovits Ágnes egy 16 éves leány, nagyon ritkán előforduló, recidiváló, malignus tuba uterina eredetű daganatának érdekes esetét ismertette. Bálint Írisz Boglárka a hyperandrogenizmussal járó serdülőkori vérzészavarok diagnosztikai problémájára hívta fel a figyelmet, kiemelve, hogy late onset congenitalis adrenalis hyperplasia hazánkban viszonylag ritkán kerül felismerésre.

 

A szervezők remélik, hogy serdülőkorúak problémáinak több oldalról történő megközelítése és az elhangzott új információk hasznosak voltak minden érdeklődő kollégánk számára.

 

dr. Kanizsai Beáta

Cikk értékelése Még senki sem értékelte a cikket.

Hozzászólások