23. évfolyam 3. szám
Szerző: dr. Arató András1
1egyetemi tanár, a Magyar Gyermekgasztroenterológiai Társaság elnöke

Új társaság alakult

2011. szeptember 23-24-én Hévízen tartotta a Magyar Gyermekorvosok Társasága és a Magyar Gasztroenterológiai Társaság Gyermekgasztroenterológiai Szekciója XXVIII. éves ülését. Az összejövetelt dr. Gárdos László a Zala Megyei Kórház Gyermekosztályának osztályvezető főorvosa és csapata rendezte igen magas színvonalon. A több mint kétszáz résztvevő gyönyörű környezetben és kellemes baráti légkörben részesült sok új és érdekes tudományos információban.

A kongresszust megelőző napon új kezdeményezésként a fiatal gyermekgasztroenterológia iránt érdeklődő kollégáknak vezető szakemberek, dr. Gárdos László, dr. Korponai-Szabó Ilma, dr. Veres Gábor és dr. Dezsőfi Antal tartottak továbbképzést négy jelentős témáról, nevezetesen a szénhidrát malabszorpció diagnosztikai buktatóiról, a coeliakia diagnosztikájának új kritérium rendszeréről, a véres széklet differenciál diagnosztikájáról és végül a hepatológia újabb kérdéseiről. Az utóbbi témában előadást tartott egyik meghívott vendégünk, Alex Knisely professzor a londoni King’s College munkatársa, aki a világ egyik legjobb máj hisztopatológusa.

A kongresszus fő témájának a vékonybél-elégtelenséget választottunk. Ebben a témában tartott gyakorlati szempontból is igen jelentős előadást dr. Florance Lacille a Necker-Enfants Malades Hospital, Párizs májcentrumának világszerte elismert vezetője. Az elhangzott előadások egyik legfontosabb megállapítása az volt, hogy a kezelés egyik kulcsfontosságú tényezője az otthoni parenterális táplálás biztosítása, ami már nemcsak Nyugat-Európában több évtizede elfogadott gyakorlat, hanem Lengyelországban is. A továbbiakban egyik legfontosabb feladatunknak tartjuk annak elérését, hogy az otthoni parenterális táplálás hazánkban is rutinszerűvé váljék.

A tudományos ülés további részében érdekes referátumokat, szabad előadásokat mutattak be a gyermekgasztroenterológia szinte minden területéről. Örvendetes, hogy nagyon sok fiatal előadó is szerepelt igen igényes előadással és poszterrel. Mindez azt mutatja, hogy hazánkban már számos gasztroenterológiai centrum működik magas színvonalon.

A kongresszus első napján zajlott le a szekció közgyűlése a keszthelyi Festetics-kastély tükörtermében, ahol a tagok egységesen kiléptek a szekcióból, majd mindannyian beléptek a Magyar Gyermekgasztroenterológiai Társaság Közhasznú Egyesületbe. A tagság elfogadta a Társaság alapszabályát. További két évig a vezetőség összetétele változatlan, hiszen a jelenlegi vezetést két éve választották meg négy évre. Elnök továbbra is prof. dr. Arató András, főtitkár dr. Korponay-Szabó Ilma, titkár: dr. Balogh Márta. Tehát független társaság alakult, ami nem jelenti azt, hogy az új társaság ne működne együtt a továbbiakban is szorosan a Magyar Gyermekorvosok Társaságával és a Magyar Gasztroenterológiai Társasággal. Említést érdemel, hogy az Európai Unió legtöbb országában a gyermekgasztroenterológiának önálló társasága van, vagyis társasággá alakulásunk megfelel a nemzetközi gyakorlatnak.
 

Cikk értékelése Eddig 6 felhasználó értékelte a cikket.

Hozzászólások